Elegancja we wnętrzu

an. Gips jest cięższy, trudniejszy w późniejszej obróbce i droższy. Najczęściej stosowany jest na zewnętrznych elementach. Styropian jest lekki, może być bardzo twardy i odporny mechanicznie, łatwo go przykleić i malować. Takie sz

Elegancja we wnętrzu Sklep ze sztukaterią:

Gips kontra styropian

Oprócz miejsca zastosowania, można podzielić sztukaterię wg. typu materiału, z którego jest zrobiona. Obecnie najczęściej jest to gips lub styropian. Gips jest cięższy, trudniejszy w późniejszej obróbce i droższy. Najczęściej stosowany jest na zewnętrznych elementach. Styropian jest lekki, może być bardzo twardy i odporny mechanicznie, łatwo go przykleić i malować. Takie sztukaterie są sporo tańsze, a wcale nie muszą wyglądać tandetnie, zwłaszcza na sufitach. Co prawda, jeżeli zależy nam na odtworzeniu oryginalnych sztukaterii, to zdecydowanie powinniśmy wybrać gips, jednak liczmy się ze znacznie większym kosztem.


Wikipedia: gzymsy

Gzyms ? element architektoniczny w postaci poziomej listwy wystającej przed lico muru, która chroni elewację budynku przed ściekającą wodą deszczową. Nierzadko pełni też funkcję ozdobną. W tym ostatnim przypadku gzyms tworzyć może kilka profilowanych listew z dodatkowymi ozdobami umieszczonymi nad lub pod listwami.

Gzyms (geison) w architekturze starożytnej Grecji i Rzymu był jednym z elementów belkowania. Chronił fryzy i koronował całe belkowanie.

Dziś wykonuje się w budownictwie gzymsy o formach zupełnie prostych i ściśle funkcjonalnych.

Podział gzymsów:

1. Zewnętrzne, wśród których wyróżnia się:
- główne (koronujące, wieńczące) ? wieńczą ścianę budowli,
- cokołowe ? oddzielają cokół od lica muru,
- działowe (międzypiętrowe) ? dzielą płaszczyznę ściany podkreślając poziomy poszczególnych kondygnacji,
- nadokienne ? gzymsy przerywane, znajdujące się nad otworami okiennymi, zazwyczaj powielające ich szerokość,
- podokienne ? gzymsy ciągłe, przebiegające pod wszystkimi oknami danej kondygnacji,
- parapetowe ? gzymsy przerywane, znajdujące się pod otworami okiennymi, zazwyczaj powielające ich szerokość,
- naddrzwiowe (nadportalowe) ? znajdujące się nad otworami drzwiowymi, oraz
2. Wewnętrzne, które zdobią ściany, kominki, piece i sprzęty.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Gzyms


O guście

Sztukaterie można również stosować na zewnątrz budynku. Jednak, jeśli chcemy żeby to wyglądało naprawdę dobrze, to budynek musi być stylowy - wszystkie elementy muszą do siebie pasować. Całość musi być harmonijna, z tego powodu naprawdę nie każdy dom powinien posiadać takie elementy dekoracyjne. Niestety coraz częściej widuje się bonie czy też gzymsy w nowych domach, które sprawiają że całość wygląda w najlepszym razie kiczowato, w najgorszym - jak gargamel z kilku epok. Mniej znaczy więcej, zwłaszcza w architekturze. Nie mam tu na myśli stylowych kamienic, czy tez budynków renesansowych, bądź barokowych - tutaj przy ich odnawianiu zastosowanie sztukaterii zewnętrznej jest wręcz niezbędne.



© 2019 http://dolce-vita.net.pl/