O prawie rodzinnym w Wikipedii
W Polsce kwestie związane z prawem rodzinnym reguluje Kodeks rodzinny i opiekuńczy, Kodeks cywilny i ustawy szczegółowe. Źródłem prawa rodzinnego w ustawodawstwie polskim jest Kodeks rodzinny i opiekuńczy, stanowiący niejako uzupełnienie przepisów Kodeksu cywilnego.
Własną regulację praw rodzinnych zawiera również Traktat konstytucyjny UE, gdzie w rozdziale II zawarte zostało prawo do założenia rodziny i zawarcia małżeństwa, zakaz dyskryminacji, różnorodność kulturową, religijną i językową, równouprawnienie kobiet i mężczyzn, prawa dziecka, ochrona życia rodzinnego i zawodowego i tym samym prawa te zostały w sposób znaczący rozwinięte, także z punktu widzenia teorii praw człowieka.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_rodzinne
Czym jest prawo?
Chyba każdy wie czym jest prawo? A już na pewno wiadomo, że trzeba go przestrzegać. Ale tak na prawdę czym dokładnie jest prawo? Można powiedzieć, że jest to zbiór norm i aktów prawnych, które regulują działanie i życie obywateli lub członków danego ugrupowania.
Zostawmy definicje. Prawo dzieli się na wiele gałęzi, czy też przedmiotów regulacji; I tak wyróżniamy prawo gospodarcze, rodzinne, bankowe i wiele więcej. Dla każdej z tych gałęzi można znaleźć uczonego w prawie, który pomoże nam w sprawach sporu. Prawo oczywiście można studiować na uczelniach i są to kierunki uznawane za jedne z trudniejszych do zdania.
Definicja prawnika z Wikipedii
Mecenas ? we współczesnej polszczyźnie określenie stosowane jako zwrot grzecznościowy w pismach i w przypadku bezpośredniego zwracania się do adwokata i radcy prawnego. Jest to termin zwyczajowy, niemający umocowania w przepisach prawa. Tytuł ten stosowany jest tylko w Polsce.
Termin ?mecenas? na określenie adwokata może pochodzić od przydomka (trzeciego członu nazwiska) Gaiusa Cilniusa Maecenasa, przyjaciela Oktawiana Augusta, który do historii przeszedł jako opiekun (mecenas) artystów swojej epoki. Podnosi się, że podobnie jak Gajusz Cilniusz Mecenas nad artystami, współcześni prawnicy sprawują swoistą ?opiekę prawną? nad ludźmi, którzy potrzebują fachowej pomocy w swoich stosunkach prawnych. Pomimo że pomoc, jakiej współcześni prawnicy udzielają swoim klientom, z reguły jest odpłatna, w przeciwieństwie do działalności pierwowzoru, to doniosłość tej dziedziny życia, zwłaszcza w sprawach karnych, ale również cywilnych i podatkowych, gdzie w grę wchodzą istotne interesy majątkowe, rodzinne, spowodowała stosowanie określenia ?mecenas? w znaczeniu ?opiekun?.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mecenas_(prawnik)