O solarach - dla lansu czy faktycznej oszczędności?

dynczego ogniwa krzemowego nie przekracza 0,6 V, a moc osiąga wartość od 1 do 2 W. Dla zastosowań praktycznych wymagane jest znacznie wyższe napięcie elektryczne, dlatego właśnie pojedyncze ogniwa łączy się ze sobą tworząc w ten s

O solarach - dla lansu czy faktycznej oszczędności? ogniwa słoneczne sklep

Czym jest moduł fotowoltaiczny?

Moduł fotowoltaiczny - układ połączonych szeregowo lub szeregowo-równolegle ogniw słonecznych.

Maksymalna wartość generowanego napięcia dla pojedynczego ogniwa krzemowego nie przekracza 0,6 V, a moc osiąga wartość od 1 do 2 W. Dla zastosowań praktycznych wymagane jest znacznie wyższe napięcie elektryczne, dlatego właśnie pojedyncze ogniwa łączy się ze sobą tworząc w ten sposób moduły fotowoltaiczne.

W większości modułów fotowoltaicznych materiałem półprzewodnikowym jest krzem w postaci płytek monokrystalicznych lub polikrystalicznych. W związku z ograniczoną globalną dostępnością krzemu oraz rosnącym popytem na ten surowiec, zwiększa się produkcja modułów fotowoltaicznych cienkowarstwowych, do produkcji których jest używany krzem amorficzny, diselenek indowo-miedziowy oraz tellurek kadmu. Technologia cienkowarstwowa charakteryzuje się tym, że mocno redukuje się zużycie wykorzystanych w niej materiałów, a całość modułu jest zbudowana z jednego ogniwa1.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Modu%C5%82_fotowoltaiczny


Instalacja kolektorów słonecznych w domu

Fotowoltanika oznacza zastosowanie nowoczesnych rozwiązań w tym celu, żeby można było energię słoneczną przekształcać w światło lub ciepło. Takie rozwiązania znajdują swoje zastosowanie w dużych budynkach, ale też w domach mieszkalnych. Im mniejsza powierzchnia dachu, tym niższe koszty będą związane z montażem ogniw fotowoltaicznych, ale sama powierzchnia dachu nie stwarza żadnych przeszkód dla osób wyposażających budynek. W domach mogą być montowane zarówno panele słoneczne, jak i kolektory słoneczne, które stanowią bardzo dobry sposób na zaprowadzanie domowych oszczędności. Dzięki panelom słonecznym można oświetlać cały budynek, natomiast kolektory słoneczne przeznaczone są do wytwarzania ciepła.


Usłonecznienie

Usłonecznienie ? czas podany w godzinach, podczas którego na określone miejsce na powierzchni Ziemi padają bezpośrednio promienie słoneczne.

Wyróżnia się usłonecznienie:

możliwe ? możliwy czas bezpośredniej operacji Słońca zależny tylko od długości dnia,
rzeczywiste ? rzeczywista suma godzin słonecznych w ciągu doby zależna od długości dnia i wielkości zachmurzenia ogólnego nieba,
względne - stosunek usłonecznienia rzeczywistego do możliwego, eliminujący wpływ na wielkość usłonecznienia różnej długości dnia w ciągu roku i w różnych szerokościach geograficznych.
Usłonecznienie zależy od:

długości dnia, warunkowanej:
położeniem geograficznym
porą roku
zachmurzenia


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Us%C5%82onecznienie



© 2019 http://dolce-vita.net.pl/